Váš nestranný průvodce po českých a slovenských horách již od roku 2001

Ubytování Jizerské hory, Frýdlantsko

Zpět

Jizerské hory Zajímavosti o horách

Jizerské hory jsou nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku (1124 m. n. m.), což je nejvyšší hora české části Jizerských hor. Podstatná část Jizerských hor se nachází v Polsku, kde také leží nejvyšší vrchol Jizerských hor - Wysoka Kopa (1126 m. n. m.).

Kolem hor se nacházejí důležitá turistická města pro dovolenou Liberec, Frýdlant, Nové Město pod Smrkem, Desná, Tanvald a Jablonec nad Nisou.

Mezi významné horské vrcholy a také střediska sjezdového lyžování v Jizerských horách s ubytováním v Jizerkách patří: Severák (803 m), Tanvaldský Špičák (831 m), dále pak Oldřichovský Špičák (724 m), Černá studnice (869 m).

Na území Jizerských hor se nachází řada chráněných území: CHKO Jizerské hory, NPR Jizerskohorské bučiny, Rašeliniště Jizery, Rašeliniště Jizerky a mnoho dalších přírodních rezervací Jizerské hory.

Jizerské hory jsou turistickou, sportovní a také rekreační oblastí Jizerských hor. Jizerské hory v létě jsou oblíbeným terénem pro cykloturistické a turistické výlety po Jizerských horách. Zimními Jizerskými horami vede síť běžkařských stop nazývaná Jizerská magistrála. Na české straně hor se každoročně odehrává závod v běhu na lyžích, tzv. Jizerská padesátka. Zimní lyžařská střediska v Jizerských horách nabízí kromě levného ubytování v Jizerských horách také komfort, skvělé zázemí a perfektně upravené sjezdovky. Mezi taková střediska patří Bedřichov, Severák nebo Tanvaldský Špičák.

Pro letní dovolenou v Jizerských horách si naplánujte výlety po přehradách, hradech, zámcích, muzeích a rozhlednách. Na nejvyšším vrcholu Jizerských hor stojí rozhledna na Smrku, neméně zajímavá rozhledna s hospodou můžete navštívit na Tanvaldském Špičáku, mezi další rozhledny patří Černá studnice, Vamberk, Petřín, rozhledna na Ještědu, Štěpánka, Slovanka, Královka, Císařský kámen a mnoho dalších. Všechny poskytují krásné výhledy na Jizerské hory. Rodinné výlety Jizerskými horami na hrady a zámky jsou základem každé dovolené v Jizerských horách. Ujít si nenechte zříceninu hradu Frýdštejn, Hamrštejn,Návarov, zámek Liberec, Vamberk, Nová Louka, Frýdlant nebo Sychrov. V Jizerských horách na dovolené navštivte také řadu technických a přírodních zajímavostí. Jednou z nich je CHKO Jizerské hory, naučná stezka Vodopády Černá Desná, NPR Rašeliniště Jizery, NPR Jizerskohorské bučiny, Safírový potok, Jedlový důl, výletní restauraci Obří sud, železniční viadukt ve Smržovce, Hanychovskou jeskyni, Protrženou přehradu, PR Prales Jizera, NPR Štolpichy.

Horké letní dny na vaší rodinné dovolené v Jizerských horách bude nejpříjemnější strávit kdekoliv u vody, například na přehradě Souš, Bedřichovské přehradě, vodní nádrži Josefův Důl, přehradě Mšeno, Fojtka, Mlýnice, Blatný rybník, Harcov, Jizera. Všechny vodní plochy vám zajistí letní rekreaci v Jizerských horách. S rodinou na dovolené u vody v Jizerských horách zažijete to pravé osvěžení v parných letních dnech.

Nabídka tipů na výlet Jizerských hor je opravdu pestrá. Mezi významné objekty Jizerských hor se řadí Hotel a vysílač na Ještědu, Kozí farma v Pěnčíně, Liberecká radnice, Valdštejnské domky, kostel sv. Antonína Velikého, Chrám sv. Kříže, Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy a mnoho pomníčků, které jsou rozesety okolím Jizerských hor, na výletech na ně určitě narazíte.

Po dlouhých výletech v Jizerských horách si užijte chvilku odpočinku a relaxace. Naplánujte si výlet do ZOO Liberec, Botanické zahrady Liberec, Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Severočeského muzea s uměleckých průmyslem, Lázní Libverda či Centra Babylon v Liberci. Právě zde najdete to pravé uvolnění. V areálu najdete zábavní centrum, aquapark, lunapark, kasino, restaurace, vinárny, welness centrum, nákupní centrum, ale také ubytování v centru Jizerských hor formou luxusního hotelu Jizerské hory.

Sejdeme se na horách!

Schovat pozadí