Váš nestranný průvodce po českých a slovenských horách již od roku 2001

Ubytování Český ráj

Zpět

Český ráj Zajímavosti o horách

Na dovolenou do Českého ráje vyjeďte padesát kilometrů severovýchodně od Prahy. Na východě přechází Český ráj v Podkrkonoší, na severu jej ohraničují Jizerské hory a Krkonoše. Od 19. století je díky své krásné přírodě a množství kulturních památek nazýván hosty lázní Sedmihorky jako Český ráj. Malebná krajina, skalní města, vzácné rostliny a živočichové se podílely na vyhlášení první chráněné krajinné oblasti u nás, v roce 1955. Najdete zde hluboké lesy, systémy rybníků, chráněné mokřady i výlevy vyvřelých hornin jako Kozákov, Mužský, Vyskeř a Trosky.

Díky těmto vyvřelým horninám najdete na výletech Českým rájem a Podkrkonoší naleziště ametystů, jaspisů, achátů, chalcedonů a dalších drahých kamenů. Další charakteristickou tohoto kraje je řemeslná dovednost zdejších obyvatel, přes sklářskou výrobu, dřevěných hraček, semilských řezbářů, až k turnovským granátovým šperkům a broušených drahokamů. V roce 2005 byl Český ráj na ploše více jak 180 km2 vyhlášen prvním geoparkem UNESCO v České republice.

Nikde ve střední Evropě nenajdete po hromadě tolik přírodních krás, hluboká údolí, skalní města, rybníky, místa dalekých rozhledů, kopce a rozhledny, přitom všem vám budou dělat společnost na vašich letních výletech Českým rájem chráněné rostliny a živočichové, běžně potkáte volavky, rorýse, krkavce, výra velkého, netopýry, raky, srny, ježky a muflony. Na své rodinné dovolené v Českém ráji byste neměli vynechat návštěvu skalních měst: Prachovské skály, Hruboskalské skalní město, Příhrazské skály, Suché skály, Betlémské skály a Klokočské. Letní pobyt v Českém ráji stravte u rybníků: Věžický rybník, Vidlá, Komárovský, Žabokor, Jinolické rybníky, Drhenský rybník, nebo se projděte krásnou Regrovou stezkou podél soutěsky mezi Semily a Železným Brodem. Další úchvatná přírodní místa jako stvořená k výletům po Českém ráji v létě jsou Bozkovské dolomitové jeskyně, přírodní památka Káčov, Arboretum a Bukovině, Babu u Kosmonos nebo Libosad.

V Českém ráji najdete mnoho historických a kulturních památek. Nejvýznamnější města s památkami v Českém ráji jsou Turnov, Jičín, Semily, Lomnice nad Popelkou, Mladá Boleslav, Rovensko pod Troskami, Železný Brod či Sobotka. Symbolem Českého ráje je hrad Trosky, výlet s rodinou Českým rájem si ale udělejte také na hrady Kost, Hrubý Rohozec, Valdštejn, Humprech a na zámky Mnichovo Hradiště, Staré Hrady u Jičína a Sychrov. Romantické zříceniny hradů Frýdštejn, Bradlec, Potštejn, Rumburk, Valečov a Veliš také stojí za váš pohled.

Návštěvníkům Českého ráje na dovolené mnohdy nestačí jen procházky a výlety Českým rájem mezi skalami, prohlídky zámků, hradů, zámků a muzeí. Množí, hledají spíše formou aktivního sportování a adrenalinových zážitků. Sjíždění na raftech a kánoích řeku Jizeru, lezecká dráha na Malé Skále, výlety Českým rájem na koni, horolezectví ve skalních městech a velké množství cyklistických a turistických stezek Českým rájem krásnou přírodou při pobytu v Českém ráji v létě.

Ubytování Českého ráje zajišťují jak všechny města, tak rodinné farmy a venkovské chalupy Český ráj pro ty, kdo si chtějí odpočinout bez ruchu města v tiché přírodě. Výběr ubytovacích kapacit v Českém ráji je opravdu pestrý, podle vašich požadavků a finančních možností si zvolíte ubytovací zařízení Českého ráje podle svého gusta. Nejvyšší kvalitu a rozsah služeb poskytují v Českém ráji hotely a penziony. Nejlevnější ubytování v Českém ráji nabízí levné turistické ubytovny Český ráj, kempy, rekreační zařízení Český ráj a tábořiště.

Sejdeme se na horách!

Schovat pozadí